Çaykur

ÇAYKURA BERGAMOT KOKUSU DA GELDİ

Yazar: Fatih ÜNAL Kategori: Çay Hakkında Eklenme Tarihi: 21.2.2016 19:19:21
Herkese hitap eden, damaklarda eşsiz tatlar bırakan ürünlerimize bir yenisini daha ekledik: Çaykur Tamdem.

Herkese hitap eden, damaklarda eşsiz tatlar bırakan ürünlerimize bir yenisini daha ekledik: Çaykur Tamdem. Çaykur Tamdem A101 mağazalarında satışa sunuldu.
 
ÇAYKUR’ da yenilikler sürüyor. Türkiye’nin en yaygın discount market zincirlerinden olan A101 mağazaları için özel bir ürün hazırladık: Çaykur Tamdem.
 
Çaykur Tamdem, Çaykur çayı kalitesiyle bergamot meyvesi¬nin güzel ve sağlıklı lezzetini buluşturdu. Müşterilerin taleple¬ri doğrultusunda geliştirilen ve piyasaya sunulan Tamdem ile amaç farklı fiyatlardaki farklı ürünlerle her tüketiciye hitap ede¬bilmek. Çaykur Tamdem, 1000 gramlık ambalajlarda satılıyor. Tamdem'in ambalajı da son derece şık ve özgün. Ambalaj ta¬sarımında, Çaykur’un diğer ürünlerinde daha önce yer almayan renkler tercih edildi. Çaykur’un geleneksel renk kodlan dışına çıkıldı. Çaykur’un “marka”dan ziyade, “imza” olarak ön plana çıktığı bir ürün oluşturulması hedeflendi. Çaykur Tamdem’i di¬ğer çaylardan ayıran ise, Çaykur çayının kalitesiyle, bergamo- dun aromasının birleşmesi.
 
BERGAMOT BİR HAZİNE
Türkiye’de Doğu Akdeniz kıyılarında yetişen bergamo- dun ismi, “Bey Armudu”ndan geliyor. Bergamot eşsiz kokusuyla çayımıza aroma vermesinin yanı sıra daha pek çok sektörde de kullanılıyor.
 
Bergamodun insan sağlığı üzerinde de olumlu etkileri var. Rahatlatıcı ve dinlendirici etkisiyle uykuyu düzenliyor ve uyku bozukluklarına iyi geliyor. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayarak vücut direncini artırıyor ve buna bağlı olarak mikroplan öldürüyor. Bergamot bitkisinden elde edilen bergamot yağı da birçok hastalığın tedavisin¬de kullanılıyor. Bütün bunların yanı sıra sinek ısırıklarında, yağlı ciltlerde, sivilcelerde ve boğaz ağrılarında da tedavi edici. Ayrıca mide ağrıları başta olmak üzere sindirim sis¬temi hastalıklarına da birebir.
 
NASIL KULLANILIYOR?
Ana vatanı Batı Hindistan olan, uzun ve koyu yeşil yapraklı, meyveleri armut biçiminde, ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Türkiye'de Adana, Mersin ve Hatay'da yetişen bergamot meyvesi, dünyanın farklı coğrafyalarında birçok farklı şekilde kullanılıyor.
 
Bergamot kabuklan çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra sıkılarak, son derece güçlü bir esans olan bergamot özü elde ediliyor. Sıvı hale gelen bergamot özü, sarı renkli ve hoş kokulu bir esans. Bergamot esansı sahip olduğu bu hoş koku nedeniyle parfüm sanayisi için önemli bir hammadde konumunda. Birçok farklı parfüm üreticisi bergamot kabuklarının sıkılmasıyla elde edilen esansı üretim sürecinde kullanmaya devam ediyor.
 
Özünden, kalsiyum sitrat ve sitrik asit maddeleri de elde edilen bergamot, kimya sanayisi için de değerli bir madde. Endüstriyel üretim sürecinde farklı kimyasal işlemlerle kullanılan bergamot, ticari değeri giderek yükselen hammaddeler arasında yer alıyor.
 
Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de çaylara renk ve koku vermesi için kullanılan bergamot, dünya mutfaklarında baharat olarak da yaygın bir biçimde değerlendiriliyor. Bergamot, meyvesinin çay yapraklarıyla harmanlanması sonucu elde ediliyor. Çaya farklı bir aroma veren bergamot bunun yanı sıra çayın daha demli ve renkli olmasını da sağlıyor.
 

ÇAYKUR BLOG