Çaykur

Organik Gübrede Dev İşbirliğine devam

Yazar: Fatih ÜNAL Kategori: Çay Hakkında Eklenme Tarihi: 21.2.2016 19:18:49
Organik gübreye geçişte örnek bir işbirliği yürüttüğümüz Yeditepe Üniversitesi ile bir yıl daha birlikte çalışacağız.

“En geniş alanda, en yüksek oranda” organik çay üreten ülke olma hedefiyle başlattığımız Organik Çay Yetiştiriciliği Projesi’nin en önemli ayağı olan organik gübreye geçişte örnek bir işbirliği yürüttüğümüz Yeditepe Üniversitesi ile bir yıl daha birlikte çalışacağız.
ÇAYKUR’UN son yıllarda peş peşe yaptığı ataklar içinde çayın, bölgenin kaderini değiştirecek, Türkiye ekonomisi açısından tarihi olarak adlandırılabilecek en önemli projesi, organik tarım. Organik tarım, artık yakından bildiğiniz gibi, doğal girdiler kullanarak, daha sağlıklı ürünler elde etmek için çevre dostu, toprak ve su kaynaklarını kirletmeyen, doğal flora ve faunayı tahrip etmeyen ve kırsal hayatın devamını sağlayan yönetmelikler çerçevesinde üretiminden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı bir üretim biçimi. “En geniş alanda, en yüksek oranda” organik çay üreten ülke olma hedefiyle başlattığımız organik çay tarımı dönüşümünde en önemli sorunlardan biri, bölge topraklarına ve çay bitkisine uygun organik gübre konusundaki boşluktu. 2012 yılından itibaren, Yeditepe Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Turan öncülüğünde bölgede başlatılan bilimsel çalışmalar sonrası özel formülasyonla katı ve sıvı gübre üretilerek 2013 ve 2014 yıllarında deneme çalışmaları . yürütüldü. Bu çalışmaların büyük bölümü 2012 yılında organik çay tarımına geçişte Çayeli ilçesi Senoz vadisindeki 11 köyde yürütüldü. Çalışmaların olumlu sonuçlar vereceği öngörüsüyle iki kurum arasında 31 Aralık 2014 tarihli bir protokol imzalandı. Çayeli Senoz vadisi Yeşiltepe köyü pilot bölge seçildi ve köyde kontol ve uygulama bahçeleri belirlenip 2015 yılında organik gübre uygulaması yapılarak her hasat döneminde verim farklılıkları tespit edildi. Uygulama sonuçları Ar-Ge raporu olarak her sürgün sonrası üniversite tarafından kitap olarak basıldı.
 
Protokol kapsamında yürütülen çalışmada kullanılan gübrenin tamamı ücretsiz olarak karşılanıp, üniversite ve Çaykur görevlileri denetiminde gönüllü üreticilerin bahçelerinde uygulamalar yapıldı. 2015 yılında Yeşiltepe köyünde yürütülen çalışmalardan olumlu sonuçlar alınınca, bu protokolün bir yıl daha uzatılması kararı alındı. Bu kapsamda 2016 yılında Yeşiltepe köyü ile birlikte Güneysu Dumankaya köyü ve ayrıca belirlenecek birkaç farklı bölgedeki konvansıyonel çay bahçelerinde de organik gübre deneme çalışması yapılması kararlaştırıldı. Uygulamaları Yeditepe Üniversitesi adına Yeditepe Sağ-lık A.Ş. Karadeniz Bölge Koordinatörü Ahmet Ali Kork organize edecek.
"OBA” ÇAYLIK ÇAYLIK GEZİYOR, SORULARI YANITLIYOR
Doğu Karadeniz Bölgemizin ve aynı zamanda ülkemizin stratejik bitkisi olan çayın üretiminde bugüne kadar konvansiyonel tarım modeli uygulandı. Konvansiyonel tarım da ürünü maalesef hem kalite hem de sürdürülebilir ekonomik değeri açısından olumsuz etkiledi. Uzun yıllar çay tarımında yoğun bir şekilde kullanılan kimyasal girdiler toprak yapısı ve biyoçeşitliliğin yok edilmesine bağlı olarak verim ve kalite düşüklüğüne yol açtı.
Bölgede "Organik Tarım" denildiğinde çayın doğal ortamda yetiştirilmesi algısının doğru bir yaklaşım olmadığı, organik tarımın hiçbir girdi uygulamadan ve hiçbir kültürel uğraş yapılmadan uygulanan bir model olmadığı, konvansiyonel tarım modeline göre verim kaybı inancının doğru olmadığı gibi pek çok konuları yürütülen proje kapsamında gözle görülebilir, somut gerçekçi yaklaşımlarla çay üreticilerine organik gübre temininin yanı sıra, çaylıklarımıza uygulamaların en uygun şekliyle nasıl yapılarak sürdürülebilir organik tarımın gerçekleştirilebilir duruma getirilmesi gibi birçok konuda “Organik Gübre Bilgilendirme Aracı" (OBA) uzman ekiplerle ilçe ilçe, köy köy üreticilere ulaşıp gerekli bilgiler verilmektedir.
 
TÜRKİYE İÇİN BİR İLK PROJEYE ÖZEL ARAÇ TASARLANDI: GOMA(GÜBRE OLAYLARINA MÜDAHALE ARACI)
Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü ve Çaykur işbirliğiyle sürdürülen “Doğu Karadeniz Organik Çay Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında organik yetiştiricilik bölgelerinde geniş alanlardaki çaylıkların daha hızlı ve kolay gübrelenmesinde çay üreticilerinin yardımına GOMA (Gübre Olaylarına Müdahale Aracı) yetişti. Karadeniz Bölgesi'nin dağlık kesimlerinde eğimli yamaçlarda yapılan çay yetiştiriciliği, üreticilerin gübreleme programlarını uygulamasına engel oluşturuyordu. Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bilim adamları ve araştırmacıları bu sorunu çözmeye odaklandı. Öncelikli olarak helikopterle sulama yöntemleri gibi farklı düşünceler üzerinde duruldu. Ama çok da uygulanabilir bulunmadı. Ayrıca pek ekonomik bir yöntem de sayılmazdı.
 
Artılar-eksiler bir araya konuldu ve sonuçta, tamamen bu projeye özel bir gübreleme aracı tasarlanmasında karar kılındı. Adı da kendisi kadar özeldi: GOMA (Gübre Olaylarına Müdahale Aracı). GOMA, eğimli alanlara paralel pompa basıncı sağlayacak ve hareket kapasitesi olan portatif bir başlık taşıyacaktı. 2 ton kapasiteli olan GOMA, kamera sistemiyle çalışan 360 derece döner başlığıyla 50 metre mesafeye basınç sistemiyle gübreleme yapabiliyordu. Mikrobiyal ve suda yüzde 100 çözünebilen sıvı Bactogen organik gübreleri, GOMA sayesinde, projenin pilot bölgesi olan Yeşiltepe köyü başta olmak üzere Ardeşen, Hemşin, Güneysu, Çamlıhemşin, ikizdere bölgesindeki büyük çay alanlarına hızla uygulandı. GOMA, sürekli olarak belirlenen periyotlarda bölgedeki hizmetini sürdürüyor.

ÇAYKUR BLOG